Voici la liste des lauréat.e.s du mercredi 6 avril 2022

PRIX ÉCRANS CANADIENS – PROGRAMMES D’ANIMATION ET POUR ENFANTS, PRÉSENTÉE PAR SHAW FONDS ROCKET AVEC LE SOUTIEN DE 9 STORY MEDIA GROUP


Best Performance, Animation

Sponsor | WildBrain

The Bravest Knight

CBC (CBC)

(Big Bad Boo Studios)

RuPaul


Best Writing, Animation

Happy House of Frightenstein - Hide and Go Eek

Family Jr. (WildBrain)

(Headspinner Productions Inc.)

Ken Cuperus, Sandy Jobin-Bevans


Best Sound, Animation

PAW Patrol - Moto Pups: Pups vs the Ruff-Ruff Pack

TVOKids (TVO)

(Spin Master Entertainment)

Richard Spence-Thomas, Timothy Muirhead, Mitch Connors, Luke Dante, Kyle Peters, Ryan Ongaro, Patton Rodrigues

Best Original Music, Animation

Let's Go Luna! - The Way of the Gaucho

TVOKids (TVO)

(Brown Bag Films, 9 Story Media Group)

Ari Posner, Amin Bhatia, Kris Kuzdak

Best Direction, Animation

Corner Gas Animated - Haunt for Dread October

CTV Comedy (Bell Media)

(Vérité Films, Sparrow Media)

Stephen Evans

Meilleur court métrage d'animation | Best Animated Short

Angakusajaujuq : The Shaman's Apprentice - Zacharias Kunuk, Neil Christopher, Nadia Mike, Jonathan Frantz

Best Animated Program or Series

Sponsor | Sheridan College

Corner Gas Animated

CTV Comedy (Bell Media)

(Vérité Films, Sparrow Media)

Brent Butt, Virginia Thompson, Andrew Carr, Jensenne Roculan, Joel Gregorio, Jonas Diamond, Robert de Lint, Cassie Pyatt, Marilyn McAuley

Prix Hommage du conseil d’administration de l’Académie | Academy Board of Directors' Tribute

Vince Commisso

Best Performance, Children's or Youth

Lockdown

Family Channel (WildBrain)

(Sinking Ship Entertainment)

Saara Chaudry

Best Writing, Children's or Youth

Odd Squad Mobile Unit - Mission O Possible / Nature of the Sandbeast

TVOKids (TVO)

(Sinking Ship Entertainment)

Mark De Angelis, Eric Toth

Best Direction, Children's or Youth

The Hardy Boys - What Happened In Bridgeport

YTV (Corus Entertainment)

(Lambur Productions)

Melanie Orr

Shaw Rocket Fund Kids' Choice Award

Miss Persona

Treehouse TV (Corus Entertainement)

(Nelvana Ltd)


Best Pre-School Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

PAW Patrol

TVOKids (TVO)

(Spin Master Entertainment)

Jennifer Dodge, Ronnen Harary, Keith Chapman, Ursula Ziegler-Sullivan, Laura Clunie, Toni Stevens, Jonah Stroh, Dan Mokriy, Shayna Fine, Pascale LeBlanc, Jason McKenzie, David Sharples, Damian Temporale

Best Children's or Youth Non-Fiction Program or Series

All-Round Champion

TVOKids (TVO)

(marblemedia)

Matthew Hornburg, Mark J.W. Bishop, Donna Luke, Steve Sloan, Michael A. Dunn, Andra Johnson Duke, Jim Bell, Marney Malabar


Best Children's or Youth Fiction Program or Series

Sponsor | Spin Master Entertainment

The Hardy Boys

YTV (Corus Entertainment)

(Lambur Productions)

Joan Lambur, Jason Stone, Peter Mohan, Athena Georgaklis, Pam Westman, Doug Murphy, Paula J. Smith

Suivez-nous sur les réseaux sociaux :

Site Web : academie.ca

Twitter : @AcademieCdn

Facebook : @AcademieCdn

www.academie.ca


Demandes médias

Lyne Dutremble | annexe média

lyne@annexe.media | 514 952-5047